Gergi Tavan Teknik Şartnamesi

itemyapi-logo

İTEM YAPI GERGİ TAVAN TEKNİK ŞARTNAMESİ

Gergi Tavan Sistemleri uygulaması; projesine göre 20×40, 40×40 veya 40×60 mm kutu profillerinden imal edilmiş strüktürün üzerine aşağıda belirtilen özel ve patentli Gergi Tavan profillerinin monte edilip Alüminyum bantlar vasıtası ile sızdırmazlık sağlanarak, kenarları özel olarak fitillenmiş (Harpoon) Gergi Tavan Membranı’nın ısıtılarak uygulanacak yere gerilmesi ile tamamlanır.

Yukarıda tarif edilen strüktür imalatından sonra:

Oluşturulacak projeye uygun alüminyum profiller monte edilir.

Profil tipleri:

 1. A) US H22 (duvar tipi)
 2. B) US F22 (tavan tipi)
 3. C) US W22 (birleştirici)

Profillerin monte edildiği yüzey ile profillerin birleştiği noktaya Alüminyum sızdırmazlık bantları yapıştırılarak hava teması kesilir.

Uygulanacak yere göre daha önce ölçüsü alınmış, projesine göre varsa baskısı tamamlanmış, membran kenarları Ultrasonik Yüksek Frekans Kaynak yöntemi ile fitillenmiş hazır haldeki  Gergi Tavan ürünleri 65-75 °C ısı aralığında ısıtılarak gerilir ve fitillerin profillere geçirilmesi sonucu montaj tamamlanır.

Yukarıda uygulama yöntemi, aşağıda standartları tarif edilen malzeme kullanılarak yapılacak işler için tüm malzeme zayiatı ile birlikte, işçilik, saha içi ve dışı yükleme, boşaltma, taşıma, nakliye, alet ve ekipman giderleri, müteahhit kârı ve genel giderler dahil 1 m² veya 1 metretül PVC Gergi Tavan imalatı işidir. Detaylar ve tasarım için mimari proje esastır.

Kullanılacak Gergi Tavan ürünleri aşağıdaki şartlara haiz olmalıdır.

 1. Teklif edilen Gergi Tavan ürünlerde kullanılan film – membranlar Avrupa Birliği veya Amerikan menşeili ve Gergi Tavan uygulamasına yönelik olarak özel geliştirilmiş membran ve filmlerden imal edilmiş olmalıdır. .
 2. Yurtiçinde ebatlama, dijital baskı, fitil kaynağı, membran kaynağı ve mamule dönüştürme işlemleri yapılan ürünler için, üretim sertifikası ve kapasite raporu mutlaka ibraz edilmelidir. Gerektiğinde üretici firmadan alınan yarı mamul film ve membranların ithalat gümrük beyannameleri ve kalite belgeleri teklif ekinde sunulmalıdır.
 3. Teklif edilen ürünlere ait sertifikalar, kalite belgeleri, teknik specler ve broşürler teklif ile birlikte sunulmalıdır.
 4. Teklif edilen membran ve filmler Uçucu Organik Bileşikler (Formaldehid, toluen, tetrakloretilen, asetaldehid, xylene, trimetilbenzen, diklorbenzen, etilbenzen,butoksietanol,stiren vb.) testinden A+ (en yüksek) derecesi ile geçmiş, iç mekan hava kalitesine olumsuz etkisi bulunmadığı tescillenmiş olmalıdır.
 5. Teklif edilen Gergi Tavan Sistemlerinin üretildiği membran ve filmler %100 geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş olmalı, imalatı esnasında geri dönüştürülmüş malzeme kullanılmamalıdır.
 6. Teklif edilen Gergi Tavan ürünleri en az 10 Yıl üretici firma garantisine sahip olmalı, bu garanti düzenlenecek garanti sözleşmesi ile teminat altına alınmalıdır.
 7. Montaj personeli minimum 3 yıl deneyimli olmalı bu unsur SGK bildirgeleri ile desteklenmelidir.
 8. Montaj fitilleri (Harpoon) herhangi bir kimyasal yapıştırma işlemine tabi tutulmadan Ultrasonik Yüksek Frekans kaynağı yöntemiyle membran ile birleştirilmiş olmalıdır.
 9. Teknik Bilgiler:

Yanmazlık

Klasifikasyon M1 (Fransa) ve B1 (Almanya)

DIN 4102-1’e göre B1 sınıfı ve DIN EN 14716’e göre bS2d0 yanmazlık belgelerine sahip olmalıdır.( Alev almaz, tutuşup zemine düşen damlacık görülmez)

Hijyen

Sterilize edilebilir, mantar barındırmaz, non-toksin, Anti bakteriyel (opsiyonel)

Kalınlık

Translucent     0,18mm – 0,30mm

Lake                0,17mm – 0,22mm

Genişlik

Translucent     2m – 4m

Lake                1,5m – 3,2m

Matt                 5m

Buhar Geçirgenliği

Bağıl Nem %65 RH = 0.0030 gr/hr m2 mm Hg

Bağıl Nem %65 RH = 0.0045 gr/hr m2 mm Hg

Boyut Değişimi ve Boyutsal Stabilite

70 °C de 10 dk ısıtıldığında en ve boyda max % -4.0

Isı Geçirgenlik Katsayısı

0.16 x cal/m H C

Kopma Mukavemeti (Tensile stress at break)

ISO 527-3/2/200 ’e göre (enine ve boyuna): 20 mpa = 20.000 ton / m.s²

(mpa: megapascal, m:metre , s:saniye)

Uzama/Esneme Direnci (Tensile strain at break)

ISO 527-3/2/200 ‘e göre boyuna %200 ve enine %260

Isı “K” Katsayısı

K = 0.785 ; 3 cm hava + 4.5 cm taş yünü izolasyon ile

Işık Yansıtma ve Geçirgenlik

Lake için; geçirgenlik: %9.5 ve yansıtma: %79.4

Metalik için; geçirgenlik: %9.6 ve yansıtma: %8.4

Transparan için; geçirgenlik: %85 ve yansıtma: %40

Şartnameyi PDF olarak indirmek için tıklayın gergi-tavan-teknik-sartname