İTEM YAPI DEKORASYON DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.

2005 yılından bu yana Türkiye başta olmak üzere, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Doğu Avrupa pazarlarında Amerikan USC Gergi Tavan Sistemleri’nin EMEA distribütörlüğünü yapan firmamız, 2014 yılı 3. çeyreğinden itibaren Alman Renolit ve Fransız Alkor Draka marka gergi tavan ürünlerinin de üretici bayiliğini alarak, geniş ürün stoku, uzman personeli ve uygulama altyapısı sayesinde her büyüklükte projeye hemen destek verebilmekte ve bu avantajını müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.

Güçlü üretim altyapısı ve tamamı kendi bünyesinde istihdam edilen uzman uygulama ekibi sayesinde aylık 50.000m² üretim, 15.000m² uygulama kapasitesine sahip olan şirketimiz, gergi tavan ve aydınlatma ürünleri konusunda siz değerli müşterilerimizin güvenilir çözüm ortağı olmayı hedeflemektedir.

Gergi Tavan sektörü ve şirketimiz hakkında İnşaat Yatırım dergisi tarafından yapılan aşağıdaki röportajda, şirketimiz ve sektördeki konumu hakkında daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İnşaat Yatırım dergisi mayıs sayısı gergi tavan röportajı

 


Sorular

 • İtem Yapı hakkında bilgi alabilir miyiz? (Kuruluş, çalışmalar, ekip, faaliyet konularınız…)

 

2005 yılından bu yana Türkiye, Doğu Avrupa, Türki Cumhuriyetler ve Rusya pazarında yapı sektörünün önde gelen firmalarına uluslararası ürün tedarikçiliği yapan firmamız, 2009 yılında Amerikan orijinli USC Gergi Tavan Sistemlerinin aynı coğrafyada bölge distribütörlüğünü alarak bu mucizevi ürünü de portföyüne eklemiştir. 2010 yılı sonuna kadar yalnızca ürün tedarikçiliği yapan şirketimiz gergi tavan imalat ve uygulama için kurmuş olduğu makine parkı ve uygulama ekibi ile bu yıldan itibaren Türkiye ve tüm dünya genelindeki projelerde gergi tavan uygulamaları yapabilme altyapısına kavuşmuştur.

 

Nakliye, depolama, işçilik gibi maliyetlerin yükseldiği, çevre duyarlılığı ve verimliliğin tercih sebebi olduğu günümüz şartlarında şirketimiz diğer bütün alternatif tavan malzemelerini ürün portföyünden çıkararak yalnızca gergi tavan ürün ve uygulamaları konusunda uzmanlaşmıştır.

 

 

 • Faaliyet konularınız, ürünleriniz, yenilikleriniz, farklılık ve avantajlarınız nelerdir?

 

Sektördeki diğer firmalardan farklı olarak bizim tek faaliyet konumuz gergi tavan. Geleneksel tavan malzemelerinden farklı olarak gergi tavan, son derece şık, estetik ve dekoratif bir ürün. Esnek yapısı sayesinde 3 boyutlu formlar yaratmak için ideal, hafif, akustik, hijyenik ve uzun ömürlü. Mekânsal ve tasarımsal ihtiyaçlar doğrultusunda direk veya endirekt aydınlatma için kullanılabildiği gibi, parlak lake, mat, saten, süet yüzey bitişleri ile aydınlatmasız bir tavan kaplama malzemesi olarak da kullanılabiliyor. Yüzeylerine her türlü grafik, fotoğraf veya illüstrasyon baskısı yapılabilen gergi tavan ürünleri mimarinin yanında aydınlatma, reklam, fotoğrafçılık vb. gibi farklı sektörlerde de yoğun kullanım imkanına sahip. İşte bu nedenlerle ürün hem projelendirme, hem de uygulama aşamalarında yoğun bir bilgi birikimi ve tecrübe gerektiriyor. Gerek mekânlar için doğru aydınlatma çözümleri sunmak, gerekse tasarım ve uygulama alanlarında özgün çalışmalara imza atmak için mimari, mühendislik ve grafik tasarım çalışmalarının hassas bir şekilde yapılması gerekiyor. Aynı ürünle hem mimari beklentileri karşılıyor, hem akustik ihtiyaçlara cevap veriyor, hem aydınlatma ihtiyacını çözüyor, hem de tüm bunları kusursuz bir tasarım bütünlüğü içinde gerçekleştiriyorsunuz. Bu gerçekten birden fazla alanda tek bir ürün için uzmanlaşma gerekliliği doğuruyor.

Gelecekte ağır, sağlıksız, yoğun işçilik gerektiren, tekdüze ve sıkıcı tavan ürünlerinin piyasa taleplerinin düşeceği, Pazar talebinin gergi tavan lehinde yükseleceği beklentisi içindeyiz. Daha önce de söylediğim gibi; gergi tavan gerçekten mucizevi bir ürün.

Bir diğer temel farklılığımız ise sektörde faaliyet gösteren birçok firmanın aksine biz gergi tavan ürünlerini ölçüler bazında yurtdışına sipariş etmiyor, yarı mamul olarak ithal edip ebatlama, dijital baskı, ultrasonik kaynak vb. gibi işlemleri üreticinin onayladığı makine parkımız ile Türkiye’de yapıyor nakliye, gümrük, işçilik gibi masrafları minimize ederek buradan kaynaklanan fiyat avantajını da müşterilerimize yansıtıyoruz. Katma değer yaratarak milli ekonomiye sağladığımız katkı da bizi mutlu eden bir diğer faktör.

Uzmanlık alanımız gergi tavan olunca doğal olarak ürünün geliştirilmesi noktasında da yoğun faaliyetler yürütüyoruz. Ürünlerimiz pazara girmeden önce gergi tavan ürünleri maksimum 2m genişliğe sahip, daha üstü genişliklerde ek yapılarak veya profillerle birleştirilerek uygulanan bir üründü. Bu nedenle geniş alanlarda arzu edildiği büyüklükte uygulanamıyor, profil veya eklerle uygulansa da kusursuz bir görünüm sağlanamıyordu. USC gergi tavan sistemlerinin geliştirdiği yeni ürünler ile biz bu genişliği 5m’ye kadar çıkararak daha büyük alanlarda yekpare uygulama avantajı sağladık.

AR-GE konusunda hiç bitmeyen çalışmalarımız ürünün standartlarını her geçen gün yükseltmekte ve bizi standartları belirleyen marka haline getirmektedir. Tüm dünyada tek parça gergi tavan uygulama limiti 50m² iken, USC gergi tavan sistemlerinde geniş ürün eni ve yüksek teknik standartlar sayesinde 400m² teorik değerine kadar çıkmaktadır. Bu konuda dünya rekoru olduğuna inandığımız 185m² tek parça uygulamayı ise yine Türkiye’de şirketimiz gerçekleştirmiştir. 

 

 • Türkiye’deki çalışmalar, büyüklük, kapasite, tesis varsa detayları, pazar payı… vs gibi rakamsal verileri paylaşır mısınız?

 

Şu an için kapasite raporu ile belirlenmiş aylık 50.000m² üretim ve 15.000 m² uygulama altyapımız ile Avrupa’nın en büyük gergi tavan üreticilerinden biriyiz. Belirlemiş olduğumuz yüksek kalite standartları gereği hiçbir işimizde taşeron işçilik kullanmıyor, tüm imalat ve montajları geniş ve kadrolu ekibimiz ile tamamlıyoruz.

Ürünün pazar payı noktasında istatistiki bir çalışma olmamasına rağmen, proje takibi ve uygulama verilerinden yola çıkarak Türkiye pazarında %30’luk bir paya sahip olduğumuzu söyleyebilirim.

 

 • Şirketinizin global pazarda çalışmaları var mı, nasıldır? (İhracat, yurt dışı projelerinde yer alma vs. )

 

Azerbaycan, Türkmenistan, Irak, Kıbrıs vb. gibi ülkelerde pek çok projede uygulama yaptık veya ürün sağladık. Komşu ülkelerde yapmış olduğumuz bayilik çalışmalarını da arttırarak devam ediyoruz. 2015 yılı hedeflerimiz arasında en az 2 yurtdışı fuara katılarak distribütörlük yaptığımız ülkeler dahilindeki pazar payımızı arttırmak da var.

 

Perakendeci Global müşterilerimizle yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde ürünlerimiz çeşitli markaların Brezilya’dan, Panama’ya, Yunanistan’dan Suudi Arabistan’a Avusturya’dan Ermenistan’a kadar geniş bir coğrafyada yayılmış Showroom ve mağazalarında kullanılmaktadır.

 

 • Proje bazlı çalışmalarınız varsa yer aldığınız önemli referanslarınız nelerdir?

 

Geçtiğimiz 1 yıl içerisinde Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı Projesi, THY HABOM Projesi (Havacılık Bakım ve Onarım Merkezi), Aqua Florya AVM, 2’si 5 yıldızlı olmak üzere pek çok Hotel, AVM, Genel Müdürlük ve ofis projelerini başarıyla tamamladık.

 

 • Yeni başlayacağınız projeler ya da yapacağınız yeni yatırımlar var mı?

 

Halen 2’si global ölçekte yurt dışı ve pek çok yurtiçi projede çalışmalarımız devam ediyor. Görüşme halinde olduğumuz 3 yurtdışı projede daha anlaşmaya yakın aşamadayız.

 

 • Şirketinizin Ar-Ge çalışmaları, yatırım-büyüme stratejileri nelerdir?

 

Gerek USC fabrika, gerekse bölge distribütörü olan firmamızda AR-GE çalışmalarımız hiçbir zaman sonlanmaz. Ürünün teknik, yüzey ve boyutsal gelişiminin yanında, gergi tavan kullanılan armatür formlu ürün geliştirme, montaj prosedürleri ile ilgili çalışmalar, gergi tavan bazlı 3 boyutlu uygulamalar üzerine durup dinlenmeksizin dinamik bir çalışma süreci 365 gün devam eder.

 

 • İnşaat sektörünün son 10/15 yıllık gelişimini ve sektörünüz/firmanızla olan işbirliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Türkiye’nin büyüme kalemlerinin en önemlilerinden birisi inşaat sektörüdür. Son 15 yıl içinde bu sektörde yaşanan gelişmeler, yapı teknolojileri ve ürünler konusunda Türkiye’nin dünya standartlarını yakalaması sonucunu doğurdu. Türk müteahhit firmalar dünya çapında projelere imza atarak sektörün ekonomik büyüklüğünü arttırdıkları gibi sektörde faaliyet gösteren tüm firmalara da yurtdışına açılma fırsatı doğurdular.

 

 • Çalıştığınız sektörün en önemli sorunları sizce nelerdir?

 

Gergi tavan ürünlerinin pazara ilk çıktığı dönemde yapılan yanlış bilgilendirme ve ürünlerin pazarda yanlış konumlandırılması yaşadığımız en büyük sorun. Halen mimarların büyük bir bölümü ürünü yeterince tanımıyor, tanıyanlarsa ürünü yalnızca ışık geçirgen seri olan translucent serisinden ibaret sanıyorlar. Oysa daha önce de bahsetmiş olduğum gibi gergi tavan mikro perforeli akustik seriden ışık geçirgen ürünlere kadar çok geniş yelpazede son derece ekonomik çözümler sunan eksiksiz bir tavan ürün grubudur.

 

 • 2013 yılını ve 2014 ilk çeyreğini nasıl tamamladınız?

2013 yılı şirketimiz için hedeflerimizi aştığımız, markamızı güçlendirerek büyük projelerde talep edilen bir konuma taşıdığımız verimli bir yıl oldu. 2014’ün ilk çeyreğinde başlayan ekonomik yavaşlamadan, ağırlıklı olarak proje çalışan bir firma olduğumuz için çok fazla etkilenmedik.

 

 • 2014’te hem sektör hem de firmanız adına beklentileriniz, öngörüleriniz, hedefleriniz nelerdir?

 

Gelişmekte olan piyasaları etkilemesi beklenen ekonomik durgunluğu yurtdışı projeler ve iç pazarda da penetrasyonu ve ürün bilinirliğini arttırmak suretiyle aşmayı planlıyoruz. Tüm beklentiler ışığında 2015 yılında %30 büyümeyi hedefliyoruz.